• Gayrettepe Mahallesi Yıldız Posta Caddesi No: 52 D Plaza Kat: 8, Beşiktaş/İstanbul
  • kolaygozetim@gmail.com
  • Office : 8:30 AM – 17:30 PM
Thumb

Evlilik ve konsolosluk işlemleri için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Yabancı vatandaşlarımız evlilik, doğum, pasaport, nüfus gibi birçok işlemi Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk İşlemleri üzerinden gerçekleştirebiliyor. Basit tanımla iki kişinin bir araya gelmesini ifade eden evlilik, farklı ülkelerde yaşayan kişiler arasında da yapılabiliyor. Farklı kültürlerde veya farklı ülkelerde yaşayan insanların yaptığı bu tür evlilikler yabancı evlilik olarak adlandırılıyor. Türkiye’de yabancı evlilik yapmak istiyorsanız konsolosluk işlemlerinde de belirtildiği üzere bazı belgelere ihtiyaç duyuluyor.

Sizler de yabancı biriyle evlenmek istiyorum diyorsanız evlilik sürecinde belli başlı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Öncelikle evleneceğiniz kişi Türk vatandaşı ise Evlendirme Memurluğuna birlikte başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru işlemleri sırasında bazı belgeler isteniyor. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sağlık raporu (evlilik için)
  • Vesikalık resim (6 tane)
  • İkamet izin belgesi
  • Pasaportun noter onayı alınmış ve Türkçeye tercüme edilmiş şekli
  • Kişilerin kendi ülkesinden getirecekleri apostilli doğum belgesi ve bekarlık belgesi
  • Eşlerden birinin Türkçe bilmemesi hâlinde yeminli tercüman talep edilmektedir.

YABANCI EVLİLİK İŞLEMLERİNDE HERHANGİ BİR SORUN ÇIKAR MI?

Evlilik işlemleri sırasında bazı durumlarda sorunlar yaşayabilirsiniz. Genellikle bu sorunlar, ülkenizden getirdiğiniz apostilli doğum belgesi  ve apostilli bekarlık belgesi ile pasaportunuzdaki bilgilerin uyuşmamasından kaynaklanıyor. Bunun nedeni ise belgelerinizin tercüme edilmesi esnasında yapılan hatalardır. Bu nedenle belgelerinizin tercümesini güvenilir şekilde yaptırmalısınız. Çünkü bu tür sorunlar evlilik işlemlerinin yanında ikamet izni başvurularına da engel teşkil ediyor.

Türkiye’ye kaçak giriş yapan yabancı uyruklu vatandaşların evlilik işlemleri için evlendirme memurluğuna yaptıkları başvurular geçersiz sayılıyor. Ayrıca pasaportunuzun süresi dolduysa, geçerli pasaportunuz yoksa veya eski tip pasaporta sahipseniz evlilik başvurunuz işleme alınmıyor. İkametgah izninizin dolması durumunda da evlilik işlemleri için başvuru yaptığınız zaman başvurularınız kabul edilmiyor. Her ülkenin kanunları ve prosedürleri farklı olduğu için evlilik ve konsolosluk işlemleri aşamasında gerekli olan tüm ihtiyaçlarınızda Kolay Eğitim Danışmanlık merkezi olarak yanınızdayız. Apostilli doğum ve bekarlık belgesi, pasaport gibi belgelerinizde noter ve tercümanlık işlemlerinizi en güvenilir şekilde gerçekleştiriyoruz.

EVLİLİK VE KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ İÇİN NEDEN KOLAY EĞİTİM DANIŞMANLIK’I TERCİH ETMELİSİNİZ?

Öncelikle bilmediğiniz bir ülkede evlilik ve konsolosluk işlemleri nedeniyle endişeye kapılmanıza gerek yok. Kolay Eğitim Danışmanlık (KED) merkezi olarak bütün sürecinizde size rehberlik ediyoruz. Danışmanlık merkezimizle başvuru işlemlerinizdeki belgelerin eksizsiz şekilde toplanmasını, ilgili makamlarla görüşülmesini sağlıyoruz. Hedefimiz sizin için kısa zamanda, yorulmadan ve güvenilir bir şekilde işlemlerinizi halletmektir. Danışmanlık merkezimizdeki alanında uzman ekibimizle işlemler sırasında oluşabilecek aksilikleri ön görüyoruz. Sıklıkla karşılaşılan evrak toplama işlemlerindeki hataların olmaması adına sizinle birebir iletişim halinde olarak ilerliyoruz. Bize geldiğiniz andan itibaren işlemlerinizi sırasıyla ve doğru şekilde tamamlıyoruz. Anlaşmalı olduğumuz kurumlarla sizin yerinize iletişim kuruyor ve kısa sürede belgelerinizi teslim alıyoruz.