• Gayrettepe Mahallesi Yıldız Posta Caddesi No: 52 D Plaza Kat: 8, Beşiktaş/İstanbul
  • kolaygozetim@gmail.com
  • Office : 8:30 AM – 17:30 PM

Suudi Arabistan SASO Sertifikası, Suudi Standartlar, Metroloji ve Kalite Teşkilatı anlamına gelir. Suudi Arabistan’a yapılan ihracatların bu teşkilatın onayından geçmesi ve kendilerine ait olan SASO (E-Cosmo) Sertifikası standartlarına uyması gerekmektedir. Bu ülkeye yurt dışından gelen neredeyse bütün ürünlerin bir kalite standardına uyum sağlaması gerekiyor. Her ürünün sahip olması gerektiği bu belge, ürün girişlerinin sorunsuz olması için şarttır.

Suudi Arabistan SASO Sertifikası Nedir?

SASO aslında bir devlet organıdır. Suudi Arabistan’da gerekli kalite yönergelerini, metroloji ve standartların takip edilip uygunluğunun kontrol edilmesi amacıyla kurulmuştur. SASO (E-Cosmo) Sertifikası ise ülkeye girecek olan ürünlerin mecburi bir şekilde alması gereken kalite standartları belgesidir.

Her ülke, tüketicilerini korumak adına topraklarına girecek olan ürünlerin belirli bir kalitede olmasını ister. Bazı ülkelerde genel kalite standartları uygulansa da (İSO vb.) Suudi Arabistan kendi kalite standartlarını belirlemiştir. 1972 yılında kurulan SASO, çok uzun zamandır bu denetlemeleri gerçekleştirmekte ve gümrükte malların kontrolleri yapılmaktadır.

SASO Belgesi gümrükte verilmemekte. İmkanları kısıtlı olan ülkeler, bu tarz test ve kalite standartlarının yapılması amacıyla farklı ajans ve firmalar ile çalışmaktadır. Bu ülkelerin bir örneği de Suudi Arabistan’dır. Bu nedenle, ürünler ülkeye gönderilmeden önce SASO Belgesi için anlaşma yapılmalı ve bu belgeler hazır olduktan sonra ürünlerin çıkışı yapılmalıdır.

SASO belgesinin başvurusu SABER sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu sistem 2020 yılında kullanıma açılmış olup, gerekli işlemlerin online olarak yapılmasına olanak tanımaktadır.

Suudi Arabistan SASO Sertifikası Nasıl Alınır?

SASO (E-Cosmo) Sertifikası konusunda aklınızdaki bütün soruları yanıtlamak ve bu süreçte size profesyonel destek vermek Kolay Gözetim ve Denetim Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz. Ürünlerinizin, Suudi Arabistan kalite standartlarının gerekliliklerini yerine getirmekte ve size bu süreçte destek olmaktayız. Fiyat ve daha detaylı bilgiler için iletişim adreslerimize hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.